Planując stworzenie własnego przydomowego ogródka często zainteresowani nawet nie wiedzą od czego tak naprawdę należałoby zacząć. Wielu ludzi, którzy myślą o ogrodzie, kiedy to już są zwolnieni z radzenia sobie z natłokiem obowiązków zawodowych, pierwotnie planują podołać wszystkiemu sami. Jednak samodzielne wykonanie ogrodu może okazać się w wielu aspektach zbyt skomplikowane.

Wszak ogród to nie tylko zielone i kwieciste rabatki, ale cały system nawadniania i oświetlenia. Zakładanie ogrodów to również potrzeba należytego przygotowania gleby itp. Profesjonalista, jakim jest architekt krajobrazu, będzie potrafił po pierwszym spotkaniu i obejrzeniu miejsca, o które chodzi przygotować wstępny plan koncepcyjny. Powinien być on spotkaniem wizji architekta z oczekiwaniami klienta. Korzystając z usług fachowców mamy też pewność, że projektując i tworząc zieloną oazę nie uszkodzimy żadnej z ważnych instalacji przesyłowych. Rzecz jasna aby uniknąć kosztów pomyłek powinniśmy dostarczyć stosowne plany.

 

Co potem, kiedy już zaakceptujemy wstępną koncepcje? Dla porządku dodam, że powinno być ich co najmniej kilka, a wynajęcie architekta nie powinno się równać bezkrytycznemu poddaniu się jego woli. Po ostatecznych uzgodnieniach następuje realizacja właściwego etapu tworzenia ogrodu. Na podstawie projektu technicznego ekipa wykonuje wszystkie niezbędne prace. Dziś standardem jest kompleksowa obsługa od A do Z. Z ewentualną możliwością wykupienia opcji opieki nad ogrodem. Teraz najważniejsze pytanie, przynajmniej dla niektórych, ile to kosztuje?

Wycena ma zwykle charakter indywidualny, jej bazą jest zazwyczaj wielkość powierzchni do zagospodarowania. W grę wchodzi oczywiście także zakres przewidzianych prac i cena samych wybranych materiałów. Przy czym trzeba zaznaczyć, że lepsze nie musi być droższe. Złotą zasadą przy planowaniu ogrodu jest też pamięć o tym, że lepsze jest wrogiem dobrego. Piękna posesji nie zagwarantują jedynie najdroższe wyposażenie i gadżety. Liczy się przede wszystkim spójna koncepcja, którą będziemy w stanie w ogrodzie utrzymać.