Niekiedy sprawdzone, znane od lat rozwiązania są po prostu najlepsze. Można powiedzieć, że obecnie swój renesans przeżywa kostka brukowa – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnych posesjach. W wielu miastach niegdyś zalewano ją asfaltem; obecnie zabytkowe ulice odzyskują swój dawny urok poprzez ponowną ekspozycję kostki brukowej. Wbrew pozorom, okazała się ona trwalszym materiałem niż najlepsze rodzaje asfaltu.

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kostek brukowych. Możemy wybierać spośród różnorodnych wzorów, kolorów, a także zastosowanych materiałów. Jeśli chodzi o materiały, nadal stosuje się tradycyjne kostki z naturalnego kamienia, niemniej coraz większą popularnością cieszą się wybory z betonu. Kostki brukowe z betonu jednowarstwowego są tańsze i charakteryzują się mniejszą trwałością. Lepsze parametry mają kostki dwuwarstwowe, przy czym łączy się w tym rozwiązaniu wygląd z funkcjonalnością.

 

Minimalna grubość kostki brukowej wynosi 4 cm – jest ona najczęściej wykorzystywana do utwardzenia ciągów pieszych, na przykład w parkach. Kostka brukowa, po której będą się przemieszczać pojazdy, musi posiadać większą grubość, która przekracza kilkanaście centymetrów. A zatem wybierając odpowiednią kostkę brukową, musimy pamiętać o jej docelowej funkcji. Warto również dokładnie się zastanowić nad wyborem odpowiedniego koloru. Być może dobrym wyjściem jest zakup kostki w neutralnych kolorach, które będą się komponowały ze zmiennymi warunkami zewnętrznymi.